Blog

Nasıl sağlıklı ve mutlu bir birey olursun?

Aşağıdaki 5 maddeyi yaşamına dahil edersen günden güne nasıl daha sağlıklı ve daha mutlu olduğunu, daha iyi hissettiğini sen de göreceksin.

 

1- Bedeninle temas kur!

 

Bir çoğumuz bedenimizden kopuk halde yaşıyoruz. Bunun farkında bile değiliz. Ancak hasta olduğumuzda ya da bir sorun olduğunda fark ediyoruz. O zaman da temas kötü giden her neyse onunla oluyor, ağrı, hastalık gibi. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, bir hastalık baş göstermeden 6 ay önce beden sinyaller yollamaya başlıyor.

 

Bundan dolayı sen iletişimini her şey iyi giderken kur! Her gün kendince minik bir antrenman yap! Gözlerini kapa ve o sağlıklı halini hissetmeyi dene! Kalbin nasıl atıyor? Nefes alıp verirken havanın giriş çıkışı nasıl? Karın bölgende bir hareket var mı? Sen hareket ederken üzerindeki kıyafetin bedeninde bıraktığı his nasıl? Yere basarken ayak tabanında neler oluyor; zemin  yumuşak mı, engebeli mi, sert mi?....

 

Sen ona karşı duyarlı oldukça, onu dinledikçe; o da sana birçok şey söylüyor olacaktır.

 

 

2- Nasıl hissediyorsan öyle ol!

 

Günümüzde kızgın olmaya, öfkelenmeye hissedilmemesi gereken duygular gibi yaklaşılıyor. Hep pozitif ve iyi olmak zorundayız sanki. Kendini kötü hissetsen bile senden beklenen hep gülümsemen. Halbuki sağlıklı olan öfkeliysen öfkeni göstermen, bastırman değil. Ya da üzgün olduğunda üzüntünü yaşaman. Gülmek geliyorsa da gülmen.

 

Bütün bu başkalarının beklentileri seni gerçek hislerinden uzaklaştıran şeyler. Eğer bu beklentileri karşılarsan da bir süre sonra ne oluyor? Gerçekte ne hissettiğini bilmiyor hale geliyorsun. Olaylara ya da kişilere verdiğin tepkiler olması gerektiği gibi olmuyor. İlerleyen zamanlarda da sana hastalık, mutsuzluk olarak geri dönüyor. Sonra da başlasın terapi seansları.

 

Unutma, içten gelerek ağlayıp gözyaşı dökmezsen, gülemezsin de. Çünkü ağlamak da gülmek de birleşiktir. 

 

İçinden öfkelenmek gerekiyorsa da öfkelen! Çünkü öfke halinde bedende çok fazla enerji açığa çıkar ve sen onu bastırırsan bu sefer o enerji, içine hapsolduğu için kendi kendine zarar verme işlemi başlar. Açığa çıkan bir enerji yok olamaz, fizik kanunu! O yüzden boşaltman lazım o enerjiyi. 

 

Gülmek, kahkaha atmak istiyorsan da at! Kahkaha atıldığında genellikle insanlar deliymişsin gibi bakarlar, hiç aldırma! Bunun ters bir tarafı yok! O kahkahayı attığında tüm mekanizman nasıl güzel de çalışmaya başlar, yaşam enerjin nasıl yükselir!

 

Ne hissediyorsan onu yaşa! Kaçmadan, bastırmadan, utanmadan!

 

 

3- Geçmiş ya da gelecek de değil, şimdide ol!

 

Endişe, pişmanlık ve acılara sarılma! Geçen geçmiştir. Onunla her ne ise yüzleş ve bir yük gibi taşımayı bırak! Gelecek ile de uğraşma! Çünkü hiçbirimiz yarın ne olacağını bilmiyoruz. Hepsi birer varsayımdan ibaret. Olan bir şey yok henüz. Oluyor olsaydı şimdide olurdu zaten. O yüzden yaşadığın bu an zaten.  Şu anda kal, onu hisset, onu yaşa!

 

 

4- Hareket et!

 

Beden hareket etmek yaratılmış. Bütün gün masa başında ya da evde televizyon karşısında oturarak onun yaradılışının aksine bir şey yapıyorsun. Hareket ettikçe kasların güçlenecek ve eklemlerini daha iyi koruyacak, hormonal sistemin, iç organların daha iyi çalışacak. Bedenin iç eczanesini harekete geçirmiş olacaksın böylece. İhtiyacı olanı ver ona! Çünkü o sana senelerce kusursuz bir şekilde hizmet ediyor. Ve sen onun efendisi değilsin, dostusun!

 

 

5- Rahatla, keyif alacağın şeyler yap!

 

Zorunluluklar ve oradan oraya koşturmalar yüzünden unuttuğumuz bir şey rahatlamak. Yeniden hatırlatmak gerekiyor kendimize. Aynı şekilde keyif aldığımız şeylere zaman ayırmak da.

 

Günde en azından bir saatini gevşemeye ayırabilirsin. Bunu yaptığında göreceksin ki daha sakin bir insan olmuşsun; bedenin, beynin rahatlamış. Her şey sonrasında kendiliğinden olmaya başlayacak. Başlarda belki eski alışkanlıkların yüzünden zorlanacaksın ama öğreneceksin hiçbir şey yapmadan durabilmenin mucizesini. Gün içinde olamazsa da akşam ya da belki sabah erken o hiçbir şey yapmama haline bırak kendini. Hem zihinsel hem fiziksel enerjin tamamen yenilenecek, yaratıcılığın artacak, günün bambaşka güzellikte geçecek. 

 

Keyif alacağın şeyler yaptığında da, bu bir hobin, tutkun ya da basit başka bir şey olabilir, o zaman nasıl mutlulukla gülümsediğini fark et! Ruhunla bedenin bütünleşecek. Capcanlı, hayat dolu ve zinde olacaksın.

 

 

TUĞBA ÖZTUĞ