Blog

Sıradanlık

Her şey olması gerektiği gibi oluyor.  Önce sabah sonra akşam oluyor… Sabah kalkıp işe gidiyoruz. Öğle oluyor. Sonra akşam işin bitişi ve gece yatış. Hayatın döngüsünün bir günlük versiyonu. Günün hayat içindeki akışı. Her şey sıradan yaşanıyor aslında. 

Şayet bir şey sıra dışı görünüyorsa bu bizim algımızdan dolayıdır. Bizim algımızdandır çünkü ya önce engeli yaratır sonra da onu aşmaya çalışırız. Ve sonra da buna seviniriz. Ya da o basit ve sıradanlıktaki güzelliği göremeyiz. Çünkü kendi içimizde bütün olamamış ve bu tatminsizliğimizi hayatımızın bütün alanlarına yansıtmışızdır. Halbuki en başta bir engel yoktu. En yakın olana ulaşmak için uzun bir rota yaratmış ya da en karmaşık ve zor olanı seçmişizdir.

Çoğumuzun yaptığı şey budur.  Sahip olduğumuz, idealleştirdiğimiz özel bir kavram vardır ve sürekli bu özel için bir şeyler yaratmaya ve bunun için ilerlemeye devam ederiz. Halbuki hiçbir yere ilerlediğimiz yoktur. Arzular içinde ilerliyoruzdur. Ve arzu içinde hareket etmek bir gelişme değildir, döngüseldir, kısır döngü.

Önceleri evli ve çocuk sahibi olmak bana çok sıkıcı ve sıradan gelirdi. Çiftlere baktığımda o rutine dönüşmüş hayatlarının sıkıcılığını düşünürdüm. Halbuki rutin olmayan hiçbir şey sürekli de olmuyor. Ve o sıradanlığın, içinde gerçek hazzı barındırdığını yeni idrak ediyorum. Mutluluğu da mutsuzluğu  da. Ve dışarıdan bakıldığında sadece “sıradan” olarak adlandırdığımız birçok şeyin barındırdıklarını düşününce aslında sıradan olmak çok da gizemli.

 

Arzusal arayışlardan ve tatminsizlikten çıkmak için nelere ihtiyacın var?

- Özünde neyi idealleştirmeye çalıştığını ve bu kendine özgü idealleştirdiklerinle yaşamla ilgili neler yaptığını, 

- Gerçekte neyin arayışında ve özleminde olduğunu görmeye

-  Var olabilme cesaretini göstermende desteklenmeye

- Bütün o kırılganlığın, güçsüzlüğün ve çaresizliğin ile yüzleşerek sıradan gerçeklikle uyumlu olmaya ihtiyacın var.

Belki de kendine sorman gerekenler

-İdealleştirdiklerine ulaşmak için çırpınıp duran ve aslında hiç ulaşamayacağın bir şey için çabalamaktan dolayı mutsuzluk ve acı dolu bir hayata kendini mahkum etmenin, yaşamı alamamanın nedeni ne?

-Basit olduğu için yapmadığın neler var?

 

Tuğba Öztuğ