Blog

Sorunlardan Çözüme

Sorunları olduğundan da büyük hale getiren şey sadece probleme odaklanmamızdır. Bazen öylesine odaklanırız ki gittikçe büyüttüğümüz sorunun içinde boğulur hale gelir ve bir çıkış yolu bulamayız.

 

Halbuki başarılı insanlar  yüzde yirmi problemlere yüzde seksen çözümlere odaklanır. Bundan dolayı sorunu algılayış biçimimizi değiştirmek ve çözüme odaklanmak önem kazanır.

 

Sorunu algılayış biçimizi değiştirip sizi çözüme götürebilecek yaklaşımlardan bazıları ise:

 

• Sorunumuz ne olursa olsun daha önce benzer sorunu yaşamış ve üstesinden gelmiş birileri mutlaka vardır. Öyleyse ilk adım bir rol modeli bulmak ve onun deneyimlerinden yararlanmak olabilir.


• Zihnimiz doğru sorulara (soru ne olursa olsun) yanıt verecek kapasitededir. Bu yüzden doğru soruları sormak önem kazanıyor. Yanıtı nerede ve nasıl bulacağımız şeklinde yol gösterici bir soru da olabilir. Bu sorunu nasıl çözüme ulaştırabilirim? Ve bunu yaparken nasıl haz alabilirim? Haz almak hayattaki her şeyde önemli, çünkü o zaman sıkılmadan, bıkmadan ve enerjiyle sonuca ulaşmak için ilerleriz, çözüm daha kolay gerçekleşir.


• Bireysel, ailevi, fiziksel, sosyal, sorun ne tür olursa olsun milyonlarca kişi tarafından yaşanıyor. Sorunlar da çözümler de yaygındır. Bugüne kadar kaç kez eşi benzeri olmayan bir sorun yaşadınız ya da duydunuz? Oysa çoğu insan o sorunu sadece kendisinin yaşadığı, sorununun "özel” olduğu yanılgısı içindedir. Halbuki yalnız değiliz. Kim bilir kaç kişi daha bu ve benzeri sorunlar yaşadı ya da yaşıyor.


• Rol modellerini bulmaya devam edin. Bulduğunuz insanlara nasıl sorularını sorun.


• Bir plan yapın ve size en uygun gelen planı hemen uygulamaya koyun. Ertelemek, hiçbir adım atmadan durmak, sorunların altında ezilmek kadar zarar vericidir.


• Planı uygularken istediğiniz sonuca doğru yol alıp almadığınız konusunda da tüm algılarınızı açın. Plan yürümüyorsa değiştirin.


• Problemin ismini değiştirin. Yeni bir etiket takın. Benim sıkça başvurduğum bir tekniktir. Çünkü kesinlikle probleme yaklaşımınızı etkiliyor. Bazen hemen çözümün gözünüzün önünde belirmesine yol açabiliyor.


• Soruna sizi geliştiren bir olanak olarak bakın. Olanak olarak baktığınızda yaratıcılığınız harekete geçecek ve saklı kalmış olan potansiyelleriniz açığa çıkacaktır. 

 

TUĞBA ÖZTUĞ